gondolkodj képekben

L á t s z o l

L á t s z o l

Interjú Vadász Istvánnal a Gogol 9 Galéria vezetőjével

2024. december 20. - BartiMagdolna

Több, mint négy évvel ezelőtt készült az utolsó interjú. 2020. augusztus 17-én Balatoni Józseffel zárult a sorozat és hosszú időre a blog is. Nyár óta azonban foglalkoztat a gondolat, hogy újra kellene kezdeni az írást. És most eljutottam végre idáig. Indulunk.

Először az "Egy portrékép, 5 kérdés" sorozatot kezdtem el életre kelteni, mert munkám során folyamatosan találkozom érdekes emberekkel. Olyanokkal, akiknek az útjuk, a hivatásuk vagy a gondolkodásuk valamiért felkelti a figyelmemet.

Az "új évad" első interjúalanya Vadász István, aki a Gogol 9 Galériát is vezeti is sok más tevékenysége mellett.

(Fotó: Zoltai György)

bejegyzes_kep_vadasz.jpgBarti Magdolna: Jól tudom, hogy a Színház és Filmművészeti Főiskolán végeztél? Milyen szakon? Mesélnél erről az időszakról egy kicsit?

Vadász István: A színházi szakmai munkámat a Filmgyárban, majd a Vígszínházban kezdtem el, mint hangtechnikus. A Vígszínház  akkori igazgatója Várkonyi Zoltán küldött el a Színművészeti főiskola szcenikus - díszlettervező szakára. Négy év alatt nagyon sok szakmai és művészeti tudást szereztem ott. Díszlettervező mesterem Fehér Miklós volt. 1979-ben végeztem. Attól kezdve folyamatosan dolgoztam színházakban mint hangmérnök, szcenikus, világítás tervező, díszlettervező és műszaki vezető. Ezt a tevékenységemet a mai napig is folytatom.

B.M.: Műcsarnok, RS9 Színház, Gogol 9 Galéria, Bakáts Bunker csak néhány ismert hely a közelmúltból. De milyen út vezetett idáig?

Vadász István: A képzőművészettel gyerekkoromban kötöttem szoros barátságot.

10-12 évesen szüleimmel rendszeres látogatói és résztvevői voltunk a Fiatal Művészek Klubja rendezvényeinek. Itt meghatározó inspirációt kaptam, megtanultam érteni és látni az alkotásokat.

Később - a díszlettervezések során -, a tér és a tárgyak kapcsolata fontos kifejezési eszközként munkám részévé vált. Már 25 évesen részt vettem kiállítások építésében és ez a folyamat meg-meg szakítva mindig jelen volt életemben.

B.M.: Kiállítás, kiállítás, kiállítás. Tulajdonképpen hány kiállítás szervezésében vettél már részt az elmúlt évek során? Kurátor, megnyitó személy és még hosszan sorolhatnánk a feladatokat amik egy kiállítással kapcsolatban felmerülnek. Van olyan közülük, amit igazán szívesen csinálsz? Melyik szerinted a legnehezebb rész?

Vadász István: 15 évvel ezelőtt lehetőséget kaptam egy galéria létrehozására és vezetésére. Ez a Gogol 9 Galéria. Az ottani munkám eredményeként egyre több helyre hívnak (Műcsarnok, Vigadó, Leányfalu,Vászoly, stb), és úgy tekintenek rám, mint szakértőre, bár szerintem én csak egy amatőr művészetkedvelő vagyok.
Leginkább azokat a kiállításokat szeretem, ahol a művésszel együtt kialakított koncepciót a saját látásmódommal kiegészítve tudok olyan kifejezési lehetőséget találni, ami minden kiállítás látogató számára érthetővé és élvezhetővé teszi az alkotásokat.
Időnként a legnehezebb része a dolgoknak az alkotó meggyőzése a kiállítás létrehozásában.
Valamint, nehéz feladat a Gogol 9 Galéria (irodaház folyosói) tereiben úgy rendezni a kiállítást, hogy a látogató elfelejtse, hogy egy tulajdonképpen kiállításra alkalmatlan környezetben van.
Hogy hány kiállításban vettem részt? Az elmúlt évek alatt kb. 200-220.
A legfontosabb az, hogy csak olyan művésszel dolgozom akit szeretek és magaménak hiszek. 

B.M.: Van e kedvenc kiállítási sztorid? Valami vicces, érdekes történeted?

Vadász István: Nagyon izgalmas amikor egy kevésbé ismert kitűnő művészt találsz. És vele kurátorként, barátként létrehozol egy új, a művészetében meghatározó anyagot, és ezt a közönség úgy fogadja, hogy a művészt megemeli, ismertté és népszerűvé teszi. (Például: Révész Ákos, Hollai Krisztina, Antal Tamás,Homolya Gábor, hogy csak néhány nevet említsek.)
A galéria néhány fontos tulajdonsága, ha már az érdekességekre kérdezel, hogy a megnyitók napján nincs záróra (éjfél- 3/4 négy) és soha nem fogy el a bor.


B.M.: Mi alapján döntöd el, hogy milyen kiállítást létrejöttében veszel részt? Mi lesz a következő és hol? Miket tervezel még csinálni?

Vadász István: Egy kiállítás létrejöttét hosszú, van amikor évekig tartó előkészítés előzi meg. A kiválasztás a saját inspirációim alapján történik. Látok egy művet, tetszik, utánanézek a művész többi munkáinak, megnézem kiállításait, elmegyek a műtermébe és személyes viszonyba kerülök az alkotásokkal. Utána lehet kiállításról, koncepcióról beszélni.
Hogy mi lesz a következő évben az nagyjából kialakult. (Balló Andrea, Dréher János, Köböl Vera, Farkas Noémi, Berend Iván.)
B.M.: Köszönöm szépen az interjút! További sok sikert kívánok!
---

Tetszett az interjú? Olvasnál még? Kattints a korábbiakért:

ajanlo_kep_interju.jpg

És hamarosan jönnek az újabbak is.

Gondolkodj képekben!

A bejegyzés trackback címe:

https://latszol.blog.hu/api/trackback/id/tr5818755264

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása